Lapset ja perheet

Loistavat tähdet

Loistavat tähdet on kerho erityistä tukea tarvitseville lapsille. Kerhossa on ohjattua toimintaa ulkona ja sisällä. Toiminta rakentuu lasten toiveista. Kerhossa tutustutaan, leikitään ja puuhaillaan yhdessä sekä syödään välipalaa. Lasten kerho kokoontuu samaan aikaan vanhempien vertaisryhmän kanssa. Kerhoa ohjaavat yhdistyksen tuntityöntekijät.

Kerho kokoontuu: Kerran kuukaudessa keskiviikkoisin klo 17.30–19.00.
Kevään 2023 tapaamiset: 18.1., 15.2., 15.3. ja 12.4.
Paikka: Mäki–Matin perhepuiston Ylätalo.
Oikokatu 7, Jyväskylä.
Yhteyshenkilö: Päivi Muilu 0407099761, paivi.muilu(at)kstuki.fi

Loistavat tähdet kuvituskuva
Vanhempien vertaisryhmä kuvituskuva

Vanhempien vertaisryhmä

Ryhmä tarjoaa vertaistukea erityislasten vanhemmille. Ryhmän järjestävät yhteistyössä Keski-Suomen Kehitysvammaisten Tuki ry ja Leijonaemot. Tapaamisia ohjaavat vapaaehtoiset vertaisvanhemmat. Ryhmä kokoontuu samaan aikaan lasten kerhon kanssa.

Ryhmä kokoontuu: Kerran kuukaudessa keskiviikkoisin klo 17.30–19.00.
Kevään 2023 tapaamiset: 18.1., 15.2., 15.3. ja 12.4.
Paikka: Mäki–Matin perhepuiston Ylätalo.
Oikokatu 7, Jyväskylä.
Yhteyshenkilö: Päivi Muilu 0407099761, paivi.muilu(at)kstuki.fi

Erityisen ihanat leikkitreffit

Erityisen ihanat leikkitreffit on perheiden yhteistä toimintaa. Leikkitreffeillä kokoonnutaan Mäki-Matin perhepuistoon ulkoilemaan ja vaihtamaan kuulumisia. Nuotiolla voi grillailla omia eväitä ja tarjolla on lämmintä juotavaa ja pientä purtavaa. Mäki-Matin perhepuiston Ylätalon wc:t ja keittiö ovat käytössä tapaamisen ajan.

Ryhmä kokoontuu: Kerran kuukaudessa lauantaisin klo 10–12.
Kevään 2023 tapaamiset 4.2., 1.4. ja 6.5. Leikkitreffejä ei ole 4.3.
Paikka: Mäki–Matin perhepuisto.
Oikokatu 7, Jyväskylä.
Yhteyshenkilö: Päivi Muilu 040 7099 761 / paivi.muilu[at]kstuki.fi

Erityisen ihanat leikkitreffit kuvituskuva